Podľa manažérov automobilového priemyslu čakajú tento sektor v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch prevratné zmeny. Popri masovom rozšírení elektromobilov sa podľa nich do roku 2035 objavia aj samoriadené autonómne vozidlá a lietajúce autá. Tie sa testujú už aj na Slovensku.
Prieskum medzi 1100 manažérmi automobilového priemyslu v 31 krajinách ukázal, že budúcnosť automobilového priemyslu bude pripomínať skôr sci-fi ako dopravné odvetvie.
„Snáď každý aspekt automobilového priemyslu, od vývoja po výrobu až predaj, prejde hlbokými zmenami. Rozdielne schopnosti prispôsobiť sa trendom rozdelia sektor na nových víťazov a porazených. Pre Česko je životne dôležité, aby zostalo v prvej skupine,“ hovorí k očakávaným zmenám automobilový expert Jan Linhart z KPMG, ktorá prieskum vykonávala.
Elektromobily vytlačia spaľovacie motory
Podľa očakávaní budú elektromobily postupne preberať stále väčší podiel na trhu. V roku 2030 by podľa prieskumu mali elektrické autá tvoriť približne polovicu novo predaných vozidiel v USA, západnej Európe, Japonsku i Číne. V Brazílii a Indii by to potom mohlo byť 40 percent.
K rozšíreniu elektromobilov napomôže podľa manažérov ich zlacňovanie. Takmer tri štvrtiny opýtaných uviedlo, že do roku 2030 sa náklady na elektromobily znížia na úroveň vozidiel so spaľovacím motorom.
Zároveň ale upozornili, že masové presadenie elektromobilov bude závisieť aj od výrazného zrýchlenia ich nabíjania. To u väčšiny súčasných nabíjacích staníc trvá vyše tri hodiny, v budúcnosti by ale podľa 77 percent respondentov malo dobíjanie trvať najviac 30 minút.
Autonómne vozidlá a lietajúce autá
Okrem elektromobilov očakávajú manažéri automobilového priemyslu postupné rozširovanie samoriadených vozidiel. Tie podľa väčšiny z nich budú komerčne dostupné na konci tohto desaťročia vo veľkých mestách v západnej Európe, USA, Japonsku i Číne.
Viac ako 58 percent oslovených manažérov potom do roku 2035 očakáva aj prvé lietajúce autá. Vývoj a testovanie lietajúcich áut už je v pokročilej fáze v Číne, USA, Británii, Nemecku, dokonca aj v susednom Slovensku.
Neistota naprieč celým sektorom: dodávky, rast cien a Ukrajina
Manažéri sa v prieskume vyjadrili aj k súčasným problémom. Najviac sa obávajú pretrvávania problémov v dodávateľských reťazcoch.
Viac ako polovicu respondentov veľmi znepokojuje súčasná nedostupnosť či rast cien ocele, hliníka, medi a lítia do batérií.
,,Po ruskom útoku na Ukrajinu sú problémy v dodávateľských reťazcoch ešte oveľa naliehavejšie. Rozpadajú sa obchodné vzťahy, ktoré zahŕňajú ruské alebo ukrajinské firmy. Už sa kvôli tomu obmedzuje produkcia aj v Česku. Okrem toho dramaticky stúpajú ceny surovín, a to nielen tých dovážaných z Ruska aj Ukrajiny. Rusko navyše prestalo plniť úlohu odbytiska a automobilky v ňom zastavujú distribúciu aj výrobu. To všetko vyvolalo dodatočné obrovské neistoty naprieč celým sektorom,“ vysvetlil Linhart.
Cez polovicu opýtaných znepokojoval aj nedostatok pracovníkov, ktorý trápi obzvlášť USA. Ďalší potom mali obavy z nárastu zložitosti a nákladnosti obchodných pravidiel a ciel.
Zmeny očakávajú manažéri aj v spôsobe predaja áut. Viac sa podľa nich bude presadzovať zdieľanie alebo požičiavanie áut na úkor ich vlastníctva.
Obavy o budúcu ziskovosť vyjadrilo 38 percent opýtaných. Nadpolovičná väčšina respondentov naopak v prieskume verila, že v autopriemysle porastú v nasledujúcich piatich rokoch zisky.