Hokejový šampionát v Rusku na budúci rok nebude, možno by sa mohlo hrať u nás

Medzinárodná hokejová federácia dnes odobrala Rusku usporiadateľstvo majstrovstiev sveta v budúcom roku, ktoré sa malo v máji 2023 konať v Petrohrade. Rada IIHF sa k očakávanému kroku rozhodla s ohľadom na obavy o bezpečnosť a pohodu všetkých zúčastnených hráčov, funkcionárov, zástupcov médií a fanúšikov.

IIHF už vo februári Rusko vylúčila z tohtoročného svetového šampionátu v reakcii na inváziu na Ukrajinu. Rovnako ako Bielorusku, ktoré sa na vojenskom útoku podieľa, pozastavila účasť reprezentačných tímov aj klubov z oboch štátov na všetkých akciách do odvolania. Rusko okrem toho prišlo aj o usporiadateľstvo juniorského MS, ktoré sa malo na prelome roku konať v Novosibirsku a Omsku.

„Rovnako ako v prípade juniorských majstrovstiev Rada vyjadrila značné obavy ohľadom bezpečného pohybu hráčov a funkcionárov pri ceste do Ruska, z Ruska av rámci Ruska,“ uviedli predstavitelia IIHF na oficiálnom webe.

Náhradný usporiadateľ budúceho šampionátu bude určený v máji na kongrese IIHF vo Fínsku, kde sa vrcholná akcia sezóny koná tento rok. Podľa pôvodných plánov sa o odobratí MS 2023 Rusku malo rokovať v Tampere, ale funkcionári federácie svoje rozhodnutie urýchlili, aby nový hostiteľ získal viac času na prípravu.

Teoreticky by namiesto Ruska mohlo šampionát organizovať Česko, kde sa má MS konať v roku 2024. Variantom je aj pridelenie turnaja Švajčiarsku, ktoré sa usilovalo o podujatie v roku 2020, ale kvôli koronaviru sa nekonala.

Putin považuje vylučovanie ruských a bieloruských športovcov za diskrimináciu
Ruský prezident Vladimír Putin považuje vylučovanie ruských a bieloruských športovcov z medzinárodných súťaží za diskrimináciu kvôli národnosti. Deväťmesačný dištanc, ktorý Medzinárodná plavecká federácia (FINA) udelila elitnému znakárovi Jevgeniji Rylovovi, označil pri dnešnom stretnutí s olympionikmi a paralympionikmi za absurdné.

Rusko sa ocitá nielen v športovej izolácii po tom, čo 24. februára začalo inváziu na Ukrajinu. Svoju agresiu označuje ako špeciálnu vojenskú operáciu. Ruské kroky ale prinútili Medzinárodný olympijský výbor (MOV) pritvrdiť v tradičnom prístupe nezmiešanie politiky a športu a namiesto možnosti jednotlivcov pretekať pod neutrálnou vlajkou odporučiť plošné vylúčenie ruských a bieloruských športovcov.

Drvivá väčšina medzinárodných športových federácií k tomuto kroku pristúpila. Prezident Putin to na dnešnom stretnutí s olympionikmi a paralympionikmi komentoval ako diskrimináciu. Nesúhlasí aj s trestom, ktorý dvojnásobný olympijský víťaz Rylov dostal za účasť na marcovom masovom zhromaždení pri príležitosti výročia anexia Krymu, ktoré bolo verejnou oslavou prezidenta Putina a ruskej agresie na Ukrajine.

V Rusku plánujú organizovať vlastné športové súťaže a pozývať na nich iba svojich „skutočných partnerov“, povedal dnes Putin. Už skôr minister športu Oleg Matycin uviedol, že na národné univerzitné hry prizve Rusko športovcov zo spriatelených krajín. Na začiatku júla by sa tak mohli stretnúť nielen ruskí študenti vysokých škôl.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Kateřina navrhuje boty, které obouvá i prezidentka: Její lodičky se staly ikonickými

Jak jste se dostali k navrhování bot? Bylo to rozhodnutí, opustit pracovní jistotu a skočit do neznáma náročné?Už od střední školy mě velmi zajímalo...

Vyzkoušela množství brigád a vyplatilo se, dnes si plní sen: Kristína se míchání vůní věnovala ve francouzském Grasse

Jak vznikla myšlenka vyrábět veganské sojové svíčky a kdo za samotnou značkou stojí?Již během studentských let na střední škole jsem byla aktivní prací pro...

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk. Možná lékař tvrdí,...

Otce jsem naposledy viděla jako malá: Až po letech mi vysvětlil, že za jeho odchodem stála tato absurdita

Petra měla se svým otcem neuvěřitelně skvělý vztah. Byl pro ni hrdinou a vzorem zároveň, cítila se jako jeho malá princezna. Věděla, že tvrdě...

Česko najskôr dostane z ropného embarga výnimku do polovice roku 2024

Európska komisia navrhla pre Česko výnimku z embarga na ruskú ropu do polovice roku 2024. Návrh Európskej komisie, aby Česko malo výnimku z embarga na...