Hokejový šampionát v Rusku na budúci rok nebude, možno by sa mohlo hrať u nás

Medzinárodná hokejová federácia dnes odobrala Rusku usporiadateľstvo majstrovstiev sveta v budúcom roku, ktoré sa malo v máji 2023 konať v Petrohrade. Rada IIHF sa k očakávanému kroku rozhodla s ohľadom na obavy o bezpečnosť a pohodu všetkých zúčastnených hráčov, funkcionárov, zástupcov médií a fanúšikov.

IIHF už vo februári Rusko vylúčila z tohtoročného svetového šampionátu v reakcii na inváziu na Ukrajinu. Rovnako ako Bielorusku, ktoré sa na vojenskom útoku podieľa, pozastavila účasť reprezentačných tímov aj klubov z oboch štátov na všetkých akciách do odvolania. Rusko okrem toho prišlo aj o usporiadateľstvo juniorského MS, ktoré sa malo na prelome roku konať v Novosibirsku a Omsku.

„Rovnako ako v prípade juniorských majstrovstiev Rada vyjadrila značné obavy ohľadom bezpečného pohybu hráčov a funkcionárov pri ceste do Ruska, z Ruska av rámci Ruska,“ uviedli predstavitelia IIHF na oficiálnom webe.

Náhradný usporiadateľ budúceho šampionátu bude určený v máji na kongrese IIHF vo Fínsku, kde sa vrcholná akcia sezóny koná tento rok. Podľa pôvodných plánov sa o odobratí MS 2023 Rusku malo rokovať v Tampere, ale funkcionári federácie svoje rozhodnutie urýchlili, aby nový hostiteľ získal viac času na prípravu.

Teoreticky by namiesto Ruska mohlo šampionát organizovať Česko, kde sa má MS konať v roku 2024. Variantom je aj pridelenie turnaja Švajčiarsku, ktoré sa usilovalo o podujatie v roku 2020, ale kvôli koronaviru sa nekonala.

Putin považuje vylučovanie ruských a bieloruských športovcov za diskrimináciu
Ruský prezident Vladimír Putin považuje vylučovanie ruských a bieloruských športovcov z medzinárodných súťaží za diskrimináciu kvôli národnosti. Deväťmesačný dištanc, ktorý Medzinárodná plavecká federácia (FINA) udelila elitnému znakárovi Jevgeniji Rylovovi, označil pri dnešnom stretnutí s olympionikmi a paralympionikmi za absurdné.

Rusko sa ocitá nielen v športovej izolácii po tom, čo 24. februára začalo inváziu na Ukrajinu. Svoju agresiu označuje ako špeciálnu vojenskú operáciu. Ruské kroky ale prinútili Medzinárodný olympijský výbor (MOV) pritvrdiť v tradičnom prístupe nezmiešanie politiky a športu a namiesto možnosti jednotlivcov pretekať pod neutrálnou vlajkou odporučiť plošné vylúčenie ruských a bieloruských športovcov.

Drvivá väčšina medzinárodných športových federácií k tomuto kroku pristúpila. Prezident Putin to na dnešnom stretnutí s olympionikmi a paralympionikmi komentoval ako diskrimináciu. Nesúhlasí aj s trestom, ktorý dvojnásobný olympijský víťaz Rylov dostal za účasť na marcovom masovom zhromaždení pri príležitosti výročia anexia Krymu, ktoré bolo verejnou oslavou prezidenta Putina a ruskej agresie na Ukrajine.

V Rusku plánujú organizovať vlastné športové súťaže a pozývať na nich iba svojich „skutočných partnerov“, povedal dnes Putin. Už skôr minister športu Oleg Matycin uviedol, že na národné univerzitné hry prizve Rusko športovcov zo spriatelených krajín. Na začiatku júla by sa tak mohli stretnúť nielen ruskí študenti vysokých škôl.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Jak začít s otužováním

V posledních letech se celosvětově rozmohl fenomén jménem otužování. Co všechny tolik láká na ponořování se do ledové vody nebo na každodenní ranní ledové...

Česko najskôr dostane z ropného embarga výnimku do polovice roku 2024

Európska komisia navrhla pre Česko výnimku z embarga na ruskú ropu do polovice roku 2024. Návrh Európskej komisie, aby Česko malo výnimku z embarga na...

Veronika vytváří nápadité svatební šaty. Jak vypadá výroba nejdůležitějších šatů pro ženu?

Proč svatební šaty? Jak a kdy začal váš vztah s módou?Můj vztah s módou začal již v dětství. Vždy mě bavilo prohrabávat krabice s...

Má vaše tělo dostatek vitaminu D? Jeho přítomnost je důležitou ochranou vůči chorobám, včetně korony

Ještě donedávna vitamín D nikdo velmi neřešil. Bral se jako důležitý nanejvýš pro kosti. Dnes se však zjišťuje, že souvisí s řadou nemocí včetně...

Ako úspešne hubárčiť

Lesy sú už plné hubárov a košíky sa tak plnia rôznymi druhmi voňavých húb. Ak ste aj vy zatúžili obohatiť vašu kuchyňu o pár...