Správnejšie sa nazývajú termografické prístroje, známe sú ale pod označením termokamery alebo termovízie. Čo všetko vie?
Čo je termovízia
V princípe sa mechanizmus fungovania termovízie podobá bežným digitálnym kamerám. Ide o elektronické prístroje, ktoré dokážu bezdotykovo zmerať a vyhodnotiť vyžarovanú teplotu pozorovaného predmetu.
Platí, že všetky predmety, ktorých teplota je väčšia ako absolútna nula, čo sú skutočne všetky predmety, s ktorými sa kdekoľvek v známom vesmíre môžete stretnúť, vyžarujú elektromagnetické žiarenie.
Princíp termovízneho zamerania je jednoduchý, termovízia detekuje vyžarované teplo, respektíve infračervené žiarenie. To šíri určitú frekvenciu, ktorá je snímaná špeciálnym čidlom. Pri priaznivých podmienkach je zamerateľnosť hľadaného objektu prakticky okamžitá.
Výstupom z termovíznej kamery je infračervený snímok, odborne nazývaný termogram, respektíve termovízny snímok.
Ako využiť termovíziu
Technológiu je možné využiť pri zisťovaní tepelných strát v stavebníctve a strojárstve, prediktívnej údržbe elektrických strojov a zariadení, vyhľadávaní poškodených fotovoltaických panelov a chybných ložísk.
Rovnako sa používajú termovízne zameriavače, ktoré predovšetkým majú využitie v odbore poľovníctva. Loviť je tak možné aj v sťažených podmienkach, ako je tma, hmla, dážď, sneženie alebo hustá vegetácia. Rovnako tak sa táto technika využíva na pozorovanie zvierat.
Podobne ako dokáže identifikovať termovízie zviera, môže vyhľadať aj človeka. Preto sa používa aj pri hľadaní ľudí v prírode a iných objektoch. Termovíziu tak nájdeme aj vo výbave tuzemskej polície. Kamery bývajú inštalované na vrtuľníkoch aj vozidlách. Okrem policajných zložiek nechýba termovízia vo výbave ani hasičov či armády.
Rovnako tak je táto technológia neoceniteľným pomocníkom pre strážne služby pri strážení objektov a rozsiahlych pozemkov a lesov.