Prevádzkový zisk Škody Auto klesol o štvrtinu, naopak koncern VW zisk navýšil

Prevádzkový zisk automobilky Škoda Auto v prvom štvrťroku klesol zhruba o štvrtinu na 337 miliónov eur (8,3 miliardy Sk) zo 448 miliónov eur pred rokom. Vo svojej výsledkovej správe to oznámil materský koncern Volkswagen. Ten naopak svoj zisk takmer zdvojnásobil.

Škoda Auto v prvom štvrťroku dodala zákazníkom 186 170 vozidiel, čo je o štvrtinu menej ako pred rokom. Štvrťročné tržby sa mierne zvýšili, a to na 5,10 miliardy z 5,05 miliardy eur pred rokom.

Výrobcovia automobilov sa už dlhšiu dobu stretávajú s nedostatkom súčiastok, ktorý narušil aj výrobné aktivity Škody Auto. Situáciu navyše skomplikovala vojna na Ukrajine, ktorá spôsobila okrem iného výpadok produkcie u ukrajinského dodávateľa káblových zväzkov pre Škodu Auto.

Volkswagen svoje zisky skoro zdvojnásobil
Prevádzkový zisk materského koncernu Volkswagen sa v prvom štvrťroku medziročne zvýšil o 73 percent na 8,3 miliardy eur. Zisk pred zdanením sa medziročne zvýšil na 6,7 ​​miliardy eur (165 miliárd Sk) z 3,4 miliardy eur. Koncern dodal zákazníkom 1,898 milióna vozidiel, o 22 percent menej ako pred rokom. Tržby však zvýšil o 0,6 percenta na 62,74 miliardy eur.

Volkswagen už minulý mesiac na základe predbežných údajov oznámil, že v prvom štvrťroku zvýšil prevádzkový zisk na zhruba 8,5 miliardy eur zo 4,8 miliardy eur pred rokom. Dôvodom boli predovšetkým zaisťovacie transakcie, ktorých hodnota v súvahe výrazne vzrástla v dôsledku prudkého rastu cien surovín a energií.

Podnikanie sa ale darilo aj vďaka vyšším predajným cenám, najmä u drahších značiek. Zásluhu na tom malo aj prevzatie amerického výrobcu nákladných vozidiel Navistar. Najväčší európsky výrobca vozidiel uviedol, že v roku 2022 naďalej očakáva nárast predaja o osem až 13 percent a prevádzkovú ziskovú maržu sedem až 8,5 percenta.

Globálni výrobcovia automobilov, rovnako ako mnoho priemyselných odvetví, čelia nedostatku kľúčových komponentov v dôsledku vplyvu šírenia covidu-19 a ruskej invázie na Ukrajinu, čo sa pridáva k pokračujúcemu nedostatku polovodičov. „Ako skutočne globálna spoločnosť máme rozsiahle výrobné kapacity na všetkých hlavných rastových a predajných trhoch po celom svete,“ povedal k tomu Diess.

Volkswagen začiatkom marca oznámil, že až do odvolania zastavuje výrobu áut v Rusku. Dcérska Škoda Auto uviedla, že preruší výrobu vo svojich ruských závodoch v Kaluge a Nižnom Novgorode a zastaví aj export áut do Ruska.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

French Open sa blíži. Dokážu Česi nadviazať na vlaňajší úspech a vrátia sa na trón antukový kráľ

V nedeľu 22. mája odštartuje druhý tohtoročný tenisový grandslam. Na tradičné antuke av obvyklom termíne sa môžeme tešiť na French Open. Minuloročný víťaz turnaja...

Za volant v sedemnástich? Chystá sa novela, meniť sa bude aj bodový systém

Podľa vzoru Nemecka by mohli riadiť auto pod dohľadom aj vodiči vo veku 17 rokov. Uvažuje o tom novela zákona o premávke na pozemných...

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk. Možná lékař tvrdí,...

Česko najskôr dostane z ropného embarga výnimku do polovice roku 2024

Európska komisia navrhla pre Česko výnimku z embarga na ruskú ropu do polovice roku 2024. Návrh Európskej komisie, aby Česko malo výnimku z embarga na...

Podľa čoho si vyberáme hodinky

V tomto článku sa pokúsim vysvetliť, podľa akých kritérií sa najčastejšie vyberajú hodinky - výkup luxusných hodiniek. Tento článok som spísal ako z vlastných...