Loďou až do centra Děčína. Prvé tohtoročné verejné prístavisko na Labe otvorené

Priamo v centre Děčína bolo uvedené do prevádzky verejné prístavisko pre malé rekreačné lode. Plavidlá tak môžu kotviť hneď pri nábreží pod mestskou knižnicou a stáť tu 48 hodín. Ide o prvú zo série verejných prístavísk, ktoré Riaditeľstvo vodných ciest tento rok na Labe vybuduje. Pribudne ďalších deväť, jedno bude modernizované.
Nové plávajúce mólo, dlhé 36 metrov, kopíruje aktuálnu úroveň hladiny v rieke a je vybavené odbernými stĺpikmi na pripojenie plavidiel na elektrinu a pitnú vodu.

„Posádky plavidiel určite ocenia mólo nízko nad hladinou, s pohodlným prístupom po rampe z nábrežia. Pripojenie na elektrinu je pomocou čipovej Prístavnej karty, používanej už dnes na Labe v Dolných Zálezloch či Nučniciach a Liboteniciach, ale aj v ostatných prístavoch Vltavy a Baťovho kanála. Novinkou na Labe je prípojka na doplnenie nádrží loďou pitnou vodou,“ hovorí riaditeľ Riaditeľstva vodných ciest Lubomír Fojtov.

Verejné prístavisko pre návštevníkov mesta priplávajúce na lodiach doteraz v Děčíne nebolo a boli tak odkázaní na použitie vysokých nábrežných múrov vhodných len pre veľké lode alebo improvizované vyviazanie pri šikmom brehu.

„Rieka Labe je neodmysliteľne spätá s históriou i súčasnosťou mesta Děčína. Vznik prístaviska pre malé plavidlá vítame, projekt bezpochyby podporí intenzívnejšie spolužitie s najväčšou českou riekou, podporí cestovný ruch a turistom ponúkne zázemie pre ich pobyt v našom meste,“ hovorí primátor mesta Jiří Anděl.

Ďalšie prístavisko na Labi
Program výstavby verejných prístavísk bude pokračovať modernizáciou móla v Litoměřiciach a výstavbou nového prístaviska malých plavidiel v Mělníku. Zahájená bude tiež výstavba prístavísk v Ústí nad Labem, Roudnici nad Labem, v Štetí, v Brandýse nad Labem, Čelákoviciach, Nymburku, Poděbradoch av Kolíne.

„Nevyhnutnou podmienkou pre využívanie vodných ciest na rekreačnú plavbu je dostatočne hustá sieť bezpečných verejných prístavísk. Naším cieľom je uľahčiť turistom na lodiach nielen vlastnú plavbu, ale aj spoznať jej okolie, a to za pomoci moderných prístavísk, ktoré plavcom ponúka funkčné zázemie,“ povedal pri slávnostnom otvorení minister dopravy Martin Kupka.

Stavba prebiehala dlhšie, než sa predpokladalo. K zdržaniu došlo aj preto, že dlhé 4 mesiace museli vyrobené železobetónové pontóny čakať na dostatok vody v Labe, aby bolo možné ich po vode presunúť z prístavu Děčín-Loubí do ich cieľovej polohy na Smetanovom nábreží.

Náklady vo výške 33 miliónov korún financoval Štátny fond dopravnej infraštruktúry.

„Vítame vznik nového verejného prístaviska v Děčíne, pretože rekreačná plavba na Labe má veľký potenciál, ktorý bol limitovaný chýbajúcou infraštruktúrou. Vodná turistika hrá v regióne Českého Švajčiarska veľkú úlohu, môžete plávať na rafte, na parníku pokojne až do Drážďan alebo novo zakotviť rekreačné lode priamo v centre Děčína,“ hovorí riaditeľ všeobecne prospešnej spoločnosti České Švajčiarsko Ján Šmíd.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Pokud máme pořádek ve financích, jsme rozvážnější

Jak ovlivňuje naše reakce fakt, že nemáme pořádek ve financích? Vytváří to neklid, nespokojenost a stres, protože nám mozek neustále někde na pozadí vysílá signály,...

Jablka pozitivně ovlivňují imunitu. Jíme je však málo

Ovoce s tradicíVěděli jste, že jablka tvoří 70% celkové úrody slovenského ovoce? Zapsaných máme až 150 různých odrůd! Mezi ty nejoblíbenější patří červenožlutá Gala,...

Nejlepší čaje na hubnutí: Tyto dokáží zrychlit metabolismus, spalování tuků a snížit krevní tlak

Některé čaje dokážou zrychlit metabolismus a tím i spalování tuků. Kupujte ale čaje kvalitní, nejlépe v čajovnách. Tam byste měli mít jistotu, že obsahují...

Kvalitná zrnková káva: Pripravte si lahodnú kávu

Pokiaľ túžite po skvelej šálke espressa, či prípadne inej kávy, bez zrnkovej kávy sa nezaobídete. Práve tá je totiž kľúčová pre tú skvelú chuť....

Skutečný příběh: Můj manžel mě začal podvádět, jeho reakce mě však šokovala více

S Martinem jsme se poznali ještě na střední škole. Zpočátku jsme byli jen kamarády, kteří spolu fungovaly v partii, přibližně na konci studia se...