Loďou až do centra Děčína. Prvé tohtoročné verejné prístavisko na Labe otvorené

Priamo v centre Děčína bolo uvedené do prevádzky verejné prístavisko pre malé rekreačné lode. Plavidlá tak môžu kotviť hneď pri nábreží pod mestskou knižnicou a stáť tu 48 hodín. Ide o prvú zo série verejných prístavísk, ktoré Riaditeľstvo vodných ciest tento rok na Labe vybuduje. Pribudne ďalších deväť, jedno bude modernizované.
Nové plávajúce mólo, dlhé 36 metrov, kopíruje aktuálnu úroveň hladiny v rieke a je vybavené odbernými stĺpikmi na pripojenie plavidiel na elektrinu a pitnú vodu.

„Posádky plavidiel určite ocenia mólo nízko nad hladinou, s pohodlným prístupom po rampe z nábrežia. Pripojenie na elektrinu je pomocou čipovej Prístavnej karty, používanej už dnes na Labe v Dolných Zálezloch či Nučniciach a Liboteniciach, ale aj v ostatných prístavoch Vltavy a Baťovho kanála. Novinkou na Labe je prípojka na doplnenie nádrží loďou pitnou vodou,“ hovorí riaditeľ Riaditeľstva vodných ciest Lubomír Fojtov.

Verejné prístavisko pre návštevníkov mesta priplávajúce na lodiach doteraz v Děčíne nebolo a boli tak odkázaní na použitie vysokých nábrežných múrov vhodných len pre veľké lode alebo improvizované vyviazanie pri šikmom brehu.

„Rieka Labe je neodmysliteľne spätá s históriou i súčasnosťou mesta Děčína. Vznik prístaviska pre malé plavidlá vítame, projekt bezpochyby podporí intenzívnejšie spolužitie s najväčšou českou riekou, podporí cestovný ruch a turistom ponúkne zázemie pre ich pobyt v našom meste,“ hovorí primátor mesta Jiří Anděl.

Ďalšie prístavisko na Labi
Program výstavby verejných prístavísk bude pokračovať modernizáciou móla v Litoměřiciach a výstavbou nového prístaviska malých plavidiel v Mělníku. Zahájená bude tiež výstavba prístavísk v Ústí nad Labem, Roudnici nad Labem, v Štetí, v Brandýse nad Labem, Čelákoviciach, Nymburku, Poděbradoch av Kolíne.

„Nevyhnutnou podmienkou pre využívanie vodných ciest na rekreačnú plavbu je dostatočne hustá sieť bezpečných verejných prístavísk. Naším cieľom je uľahčiť turistom na lodiach nielen vlastnú plavbu, ale aj spoznať jej okolie, a to za pomoci moderných prístavísk, ktoré plavcom ponúka funkčné zázemie,“ povedal pri slávnostnom otvorení minister dopravy Martin Kupka.

Stavba prebiehala dlhšie, než sa predpokladalo. K zdržaniu došlo aj preto, že dlhé 4 mesiace museli vyrobené železobetónové pontóny čakať na dostatok vody v Labe, aby bolo možné ich po vode presunúť z prístavu Děčín-Loubí do ich cieľovej polohy na Smetanovom nábreží.

Náklady vo výške 33 miliónov korún financoval Štátny fond dopravnej infraštruktúry.

„Vítame vznik nového verejného prístaviska v Děčíne, pretože rekreačná plavba na Labe má veľký potenciál, ktorý bol limitovaný chýbajúcou infraštruktúrou. Vodná turistika hrá v regióne Českého Švajčiarska veľkú úlohu, môžete plávať na rafte, na parníku pokojne až do Drážďan alebo novo zakotviť rekreačné lode priamo v centre Děčína,“ hovorí riaditeľ všeobecne prospešnej spoločnosti České Švajčiarsko Ján Šmíd.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Kto mal záujem na splavení Labe? Karol IV., Baťovej i nacistov

Máloktorá téma toľko hýbe verejnou i politickou scénou. Splaviť Labe, áno alebo nie? Je to skvelá príležitosť ako prepojiť Českú republiku s morom, alebo...

Skutečný příběh: Můj manžel mě začal podvádět, jeho reakce mě však šokovala více

S Martinem jsme se poznali ještě na střední škole. Zpočátku jsme byli jen kamarády, kteří spolu fungovaly v partii, přibližně na konci studia se...

Padparadscha

Označení Padparadscha patří pro velmi vzácný safír a znamená to lotosový květ a původ tohoto slova pramení až ze Srí Lanky. Zde jsou také...

Dcera se mi nikdy s ničím nesvěřila: První těhotenství ji natolik změnilo, že udělala něco, co bych nikdy nečekala

Jana své dceři Lence nerozuměla. Někdy se jí zdálo, že ji zcela nepoznává a to, co si lidé vysvětlovali jako pubertální odcizení, se v...

Nevěděla jsem si představit, že se najde muž hodný mé dcery: Tvrdohlavost mě v našem vztahu naučila jedno

Myslela jsem si, že se můj postoj změní tím, jak budou děti růst, ale situace se pouze zhoršovala. Čím více měli potřebu trávit čas...